duże jasne drzwi w domu

Ile czasu trwa montaż drzwi i okien?

Posted on

Montaż drzwi i okien to z pewnością niezbędny etap budowy domu. Właśnie wtedy przechodzimy ze stanu surowego otwartego do zamkniętego. Budynek staje się lepiej zabezpieczony. Czy jednak można precyzyjnie określić, ile potrwają takie prace? Nie, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Jednak kierując się nimi, możemy mniej więcej określić, ile będzie to u nas.

Co ma wpływ na czas montażu okien i drzwi w domu?

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że im więcej okien i drzwi, tym więcej pracy, a czas będzie się wydłużał. Czy jednak wiemy, co jeszcze istotnie wpływa na to, ile czasu będą potrzebowali monterzy? Ogromne znaczenie będzie miała również liczebność ekipy, która będzie zajmowała się pracami. Musimy brać pod uwagę, że najczęściej są to 2-3 osoby, więc ich możliwości będą w pewien sposób ograniczone, co będzie widoczne, szczególnie w przypadku dużego domu. Znaczenie ma także rodzaj i wielkość okien, na czas wpłynie, chociażby ilość okien balkonowych. Pod uwagę musimy również brać ciężar oraz konstrukcję elementów, które mają być zamontowane, co wiąże się oczywiście z tym, na jakie rozwiązania się zdecydujemy.

Pośród innych czynników należy wymienić to, czy mamy do czynienia z budynkiem parterowym, czy piętrowym – tu czas może się wydłużyć. Kolejną kwestią jest to, pod jakim kątem mają być wstawione okna. Nie możemy zapomnieć o konkretnym sposobie mocowania okien czy drzwi, jak również konstrukcji samego budynku, która ma na to wpływ.

Więc ile zajmie montaż okien i drzwi?

Nie sposób jednoznacznie wskazać, czy będzie to jeden dzień, dwa, czy może tydzień. Będzie to uzależnione od wielu czynników, nawet od pory roku i warunków dojazdowych. Musimy brać pod uwagę, że na budowie musi być miejsce, aby podjechać z oknami jak najbliżej. Ważna jest więc również dobra współpraca pomiędzy ekipami wykonującymi poszczególne etapy budowy. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o dokładny czas montażu tych elementów w naszych domach. Zawsze będzie to kwestia indywidualna.