drzwi pokojowe

Jakie drzwi wewnętrzne sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz?

Posted on

Drzwi wewnętrzne pełnią bardzo ważną funkcję wydzielania poszczególnych pomieszczeń, zapewniają prywatność domownikom, wytłumiają hałasy, ale coraz częściej są również dekoracją, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Mogą mieć różne kolory, formy, a nawet zdobienia, na które dobrze jest zwrócić uwagę, wybierając opcję do pokoju, sypialni czy łazienki. Jakie drzwi wybrać?

Drzwi wewnętrzne – najważniejsze parametry

Decydując się na drzwi wewnętrzne, pierwszą decyzją jest zazwyczaj ich sposób otwierania oraz materiał, z jakich zostały wykonane. Na rynku największą popularnością cieszą się tradycyjne drzwi rozwieralne, ale w niektórych mniejszych pomieszczeniach ciekawą opcją mogą być drzwi przesuwne.

Z kolei materiały, jak drewno, płyty MDF, płyty HDF czy tworzywa sztuczne mają wpływ na poziom wytłumienia hałasu oraz łatwość czyszczenia i pielęgnacji drzwi. Okładziny, laminaty i forniry mogą przypominać drewno lub tworzyć fantazyjne wzory i dekoracje. Drzwi do kuchni lub łazienki powinny mieć otwory wentylacyjne, ułatwiające odprowadzanie pary i wyrównanie temperatury.

Jakie drzwi sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach?

Dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi o różnej fakturze, które mogą być gładkie, z listewkami, wzorami w jodełkę, wytłaczane oraz z przeszkleniami. Dzięki bogactwu form każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nowoczesne style dekoracji nawiązują do prostych form, dlatego gładkie, matowe lub błyszczące, ale nawiązujące do koloru ścian drzwi będą ładnie wyglądać w każdej przestrzeni.

Producenci stolarki drzwiowej proponują też szereg rozwiązań z przeszkleniami, które dodatkowo zapewnią dużą ilość naturalnego światła. Szkło w kształcie kwadratów, prostokątów, pasów przechodzących przez całą długość, matowe lub przezroczyste, doda lekkości pokojom. Popularnością cieszą się też stonowane aplikacje nawierzchniowe, wytłoczenia i rowki, które optycznie wydłużą lub poszerzą przestrzeń. Geometryczne wzory i proste wzornictwo wpasują się w każde wnętrze.