drzwi

Kryteria wyboru drzwi wejściowych

Posted on

Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu lub mieszkania nie tylko przed osobami z zewnątrz, ale także niską i wysoką temperaturą oraz uciążliwym hałasem. Ich wybór jest kluczowy zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i komfortu zamieszkania. Wyjaśniamy, czym warto kierować się podczas wyboru drzwi wejściowych do domu lub mieszkania.

Rodzaje drzwi wejściowych

Wyróżniamy dwa rodzaje drzwi wejściowych, czyli drzwi wejściowe wewnętrzne (wewnątrzklatkowe) i zewnętrzne. Wybór konkretnego rozwiązania jest dość prosty. Drzwi wejściowe wewnętrzne stosowane są w budynkach wielomieszkaniowych, w których do przestrzeni mieszkalnej wchodzi się z klatki schodowej, a także w przypadku domów z wiatrołapem i domów wielorodzinnych. Drzwi wejściowe zewnętrzne odgradzają wnętrze budynku od zewnętrza, dlatego muszą cechować się nieco innymi parametrami.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi wejściowych?

Pierwszym kryterium wyboru drzwi wejściowych jest ich rodzaj, który musi zostać dopasowany do przeznaczenia drzwi. Drzwi wejściowe zewnętrzne sprawdzą się w każdym rodzaju budynku, także w budynkach wielomieszkaniowych, ale drzwi wejściowe wewnętrzne (wewnątrzklatkowe) nie są dobrym wyborem, gdy szukamy rozwiązania do domu, które narażone będzie na działanie różnych czynników środowiskowych np. deszczu, śniegu i promieniowania słonecznego.

Drugim kryterium wyboru drzwi wejściowych jest materiał, z którego zostały one wykonane. Wybór w tym przypadku jest bardzo duży, jednak najlepiej poszukać tradycyjnego rozwiązania, czyli drzwi wykonanych z drewna. Drzwi wejściowe drewniane cechują się bardzo dużą wytrzymałością oraz odpornością na działanie różnych czynników, gwarantując doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Warto wziąć pod uwagę także wygląd drzwi wejściowych, bo są one wizytówką naszych domów i mieszkań. Zarówno styl wykonania drzwi, jak i ich kolorystyka powinny być dopasowane do stylu architektonicznego budynku – jest to szczególnie ważne w przypadku zakupu drzwi wejściowych zewnętrznych, których wygląd powinien korespondować m.in. z kolorystyką fasady budynku oraz stolarki okiennej.

Bardzo ważnym kryterium wyboru drzwi wejściowych są także zastosowane zabezpieczenia antywłamaniowe. To dzięki nim możemy chronić naszą prywatną przestrzeń przed złodziejami oraz cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem zamieszkania.